Indianie (Ameryka Środkowa i Południowa)

(Strona znajduje się w przygotowaniu)  Tymczasem zamieszczamy tekst na temat wystawy w warszawskim muzeum etnograficznym

W terminie między 20 grudnia 2017 a 20 maja 2018 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie prezentowana była wyprodukowana we współpracy z  Polskim Towarzystwem Studiów Latynoamerykanistycznych wystawa „Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey”. Ukazywała ona zabytki z odkrytego przez dr Miłosza Giersza i dr Patrycję Prządkę-Giersz we współpracy z peruwiańskimi nienaruszonego, kompletnego królewskiego grobowca preinkaskiej cywilizacji Wari. Skrywał on bogate w przedmioty pochówki arystokratek przedinkaskiej kultury Wari. Jak możemy przeczytać w liście dyrektora Narodowego Muzeum Archeologii, Antropologii i Historii Peru, Ivana Augusto Ghezzi Solis, umieszczonym w katalogu tej wystawy: „Ze względu na wielkość podbitego terytorium, nigdy wcześniej nie osiągniętą przez żadna kulturę rozwijająca się w tej części świata, Wari uznawane jest przez wielu badaczy (…) za pierwsze przedhiszpańskie imperium w Andach” („Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey”, Warszawa, 2018). Z notatki tej dowiadujemy się też, że prezentowany kompleks z Castillo de Huarmey służyło za miejsce ceremonialno-obrzędowe.

Dzięki temu znalezisku na wystawie znalazło się łącznie około 150 obiektów,  wśród nich bogato zdobiona biżuteria, tkaniny będące symbolem władzy i dostatku oraz ceramika – kilkadziesiąt naczyń. Nie zabrakło przedmiotów wykonanych z egzotycznych materiałów, jak obsydian, święte muszle mullu z ciepłych mórz Ekwadoru oraz srebro i złoto. Ponad to, za pośrednictwem multimediów odtworzony został wygląd grobowca, a technologia VR przenosiła zwiedzających w jego scenerię oraz zapoznawała z wnętrzem ogromnej dekorowanej urny. Wyjątkowym obiektem była naukowa rekonstrukcja wyglądu najwyższej rangą arystokratki, zwanej „królową” pochowanej w grobowcu ze szczególnymi darami.

Odkrycie polskich archeologów zostało okrzyknięte jednym z dziesięciu najważniejszych odkryć 2013 roku według amerykańskiego magazynu „Archaeology” oraz otrzymało nagrodę National Geographic Traveler 2013 w kategorii naukowe odkrycie roku.

 Wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie była pierwszą odsłoną tego skarbu poza granicami  Peru, gdzie była eksponowana w Narodowym Muzeum Archeologii, Antropologii i Historii Peru. Zachęcamy do zapoznania się z tym archiwalnym już wydarzenie oraz zdjęciami pod adresem internetowym:

https://ethnomuseum.pl/wystawy/skarby-peru/