Indianie to setki narodów, które zamieszkują kontynent amerykański od wielu tysiącleci. Narodów niezwykle urozmaiconych pod względem kulturowym i językowym.  Indianie Amerykańscy od wieków przystosowali się do zróżnicowanych warunków naturalnych panujących na kontynencie. Mieszkali i ciągle mieszkają na lodowatej północy i na gorącym południu. Na pustyniach, oceanicznych wybrzeżach i w żyznych dolinach rzek. Przemierzali wielkie równiny, wysokie góry i niekończące się kiedyś lasy. Dostosowywali swoją gospodarkę do środowiska. Organizowali się na różne sposoby w grupy społeczne, dopełniali rytuałów, przekazywali z pokolenia na pokolenia swoje wierzenia i wiedzę o świecie.
Przybycie europejskich kolonistów zmieniło ich życie, rozbiło wiele elementów ich kultur, zmusiło do nieodwracalnych, koniecznych dla przetrwania zmian.

Obecnie w USA żyje ponad 6 milinów ludzi, którzy określają się jako Amerykańcy Indianie. Istnieją 574 plemiona uznane przez rząd federalny.  Mieszkają w 326 rezerwatach i w większości miast i miasteczek. Pracują we wszystkich zawodach. Są robotnikami, farmerami, prawnikami, biznesmenami, nauczycielami, lekarzami, artystami. Organizują się. Celebrują swoje kultury podczas powwows. Walczą o przetrwanie swoich języków i rytuałów, o prawa do ziemi przodków i jej darów.

Krótka informacja na temat narodów indiańskich na stronie National Congress of American Indians

Ewa Dżurak

Pomnik Szalonego Konia w Black Hills